700 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!

Ametist Taşı

Tarih: 04.12.2023 21:08
Ametist Taşı

Ametist Taşı Nedir 

Ametist taşı genellikle mor renkte kuvars kristali olan değerli bir taş türüdür. Açık mor, açık lila, lavanta, orta mor ve yoğun mor gibi renklerde bulunabilir. Mohs sertlik ölçeğine göre 7 numarada yer alır ve bu oldukça dayanıklı olduğunu gösterir. Genellikle şeffaftır, yani ışık geçirebilir. Ancak bazı ametist türleri içerisindeki ince çatlaklar veya bulanıklar nedeniyle tamamen şeffaf olmayabilir. 

Ametist Taşının Tarihsel Süreci 

Antik Yunan ve Roma’da, ametist, özellikle lila renginin iç huzur ve bilgelikle ilişkilendirilir. Hint mitolojisinde ise ametist, Tanrı Shiva’nın eşi Parvati’nin güzellik sembolü olarak anılmıştır. Ayrıca Tibet’te ametist taşı kutsal sayılır. 

Ametist Taşının Kullanım Alanları 

Eski zamanlarda ise sarhoşluğu engellediği düşünüldüğü için şarap bardakları ametistten yapılırdı.  Ayrıca geçmişten bu yana takı ve mücevherlerde kullanılmıştır. Evin içindeki olumsuz enerjiyi alması sebebiyle kristal objeler ve heykeller ametistten yapılmıştır. Farklı bir kullanım alanı olarak ametist taşı; alternatif tıpta, enerji dengeleme, stresle başa çıkma veya uykusuzluğa iyi gelmesi amacıyla kullanılabilmektedir. 

Ametist Taşının Bakımı ve Arındırılması 

Ametist taşının sizinle daha uzun ömürlü olabilmesi için tüm takılarda olduğu gibi bir kese veya kutuda saklamanız takınız için daha iyi olacaktır. Günlük bakımında yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Tüm takılarımız çelik olduğu için temizliğinde başka herhangi bir kimyasala gerek kalmaz. 

Ametist taşının arındırılması çok önemlidir, çünkü ametist taşı üzerinde negatif enerjileri tutar. Arındırılmasında ise birçok farklı arındırma yöntemleri vardır. Sizin için en uygun olanı taşınızın arındırılmasında seçebilirsiniz; 

 • Tuzlu Su ile Arındırma: Bir kase suya bir kaşık deniz tuzu ekleyerek karıştırın. Ametist Taşını bu karışımın içinde birkaç saat bekletin. Ardından iyice durulayarak temizleyin. 

 • Akan Suda Arındırma: Akan dere, akarsu, şelale gibi su kaynaklarında taşı arındırma; eski enerjisini alıp götüreceği düşünülmektedir. Ayrıca taşınızı doğal elementlerle bir araya getirmek taşınız için çok faydalıdır. 

 • Selenit ile Arındırma: Selenit, diğer taşların enerjilerini temizlemesiyle bilinen bir taştır. Ametist taşınızı selenit kristalinin yanına koyarak bir süre bekletebilirsiniz. 

 • Tibet Kasesi veya Tingsha Çanları: Bu yöntemle taşı ses titreşimlerine maruz bırakarak olumsuz enerjileri dağıtabilirsiniz. 

 • Palo Santo veya Adaçayı Tütsüleri: Bu tütsüleri yakarak ametist taşınızın etrafında birkaç dakika bekletin. 

 • Güneş ve Ay Işığında Bekletme: Ametist taşınızı bir süre doğrudan güneş ve ay ışığına bırakarak olumsuz enerjisinden arındırabilirsiniz. Ancak güneş ışığına bırakırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü güneş ışığı doğal taşınızın rengini değiştirebileceğini unutmamalısınız. 

Ametist Taşının Özellikleri 

 • Ametist taşı ortamdaki ve kişideki negatif enerjileri toplar.  

 • Ametistin enerjisinden faydalanarak zihinsel konsantrasyon sağlanabilir. 

 • Ametistin rüyayı hatırlamayı ve uykuya dalmayı kolaylaştırdığına inanılır. Başucunda veya yatak odasında kullanılabilir. 

 • Negatif enerjiyi azalttığı için stres ve anksiyeteye de iyi gelebilmektedir. 

 • Ametist, ruhsal uyanış ve gelişimle ilişkilendirilir. Kişinin içsel keşif ve bilinç genişlemesi süreçlerinde destekleyici olabileceğine inanılır. 

Ametist Taşı Hangi Burcun Taşıdır 

Ametist taşı genellikle kova ve yay burcu ile ilişkilendirilir. Ancak siz de yükselen burcunuza, kişisel özelliklerinize ve diğer parametrelere bakarak karar verebilirsiniz. Önemli olan taş sizinle iken size verdiği enerjisel uyumdur. 

Ametist Taşı Hangi Çakraya Etki Eder 

Ametist genellikle üçüncü göz çakrası ve taç çakra ile ilişkilendirilir. Çakralar, vücutta enerji akışını temsil eden enerji merkezleridir ve bu çakraların dengeli olması, ruhsal, duygusal ve fiziksel sağlığın desteklenmesine yardımcı olabilir. Ancak çakra taşlarının kullanımı kişisel tercihlerinize ve deneyimlerinize bağlıdır.  

Ametist Taşının Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 

 1. Satın aldığınız kaynak bu noktada önemli bir rol oynar. 

 1. Fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Eğer bir ametist taşı değerinin çok altında bir fiyatta satılıyorsa; bu durum şüphe yaratır. 

 1. Taşınızdan numune vererek laboratuvar testleri yaptırabilirsiniz. 

 1. Isı ve ışık reaksiyonu verebilir. Ancak bu testler uzmanlık gerektirir ve dikkatli olunması gerekir. 

 1. Sitemizde yer alan ametist taşlarının her biri için orijinallik konusunda incelikle araştırma yapılmış olup orijinalliği konusunda herhangi bir şüphemiz yoktur. 

Ametist taşı hakkında daha fazla bilgi almak için whatsapp iletişim hattımıza veya mailden bizimle iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...