700 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!

Aquamarin Taşı

Tarih: 06.12.2023 21:44
Aquamarin Taşı

Akuamarin Taşı Nedir 

Akuamarin taşı, mavi renkteki beryl mineralidir. Beryl minerali; şeffaf, kristal yapıya sahip olandır. Bu taş, estetik görünümü ve deniz mavisi tonlarıyla bilinir. Mohs sertlik skalasına göre 7,5-8 arasında olması dayanıklı bir taş olduğunun göstergesidir. Akuamarinin ham şekli çoğunlukla altıgen şeklinde görülür. Mineral olarak içeriğinde ana maddeler olarak berilyum ve alüminyum bulunur. 

Akuamarin Taşının Tarihsel Süreci 

Antik Yunan ve Roma dönemlerinde akuamarin taşı, deniz tanrılarını yatıştırmak ve deniz yolculuklarında güvenlik sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Eski dönemlerde denizciler tarafından şans ve koruma sembolü olarak görülmüştür. Ortaçağ ve Rönesans dönemlerinde bu taşın zehirli maddeleri temizlediği ve zehirlenmelere karşı koruma sağladığına inanılmıştır. Hint ve Tibet mitolojilerinde ise akuamarin taşı manevi ve ruhsal bir anlam taşır. Önemli hükümdar ve liderler tarafından taşınan takılarda da görülmüştür. 

Akuamarin Taşının Kullanım Alanları 

Tarihsel süreçlerde bahsettiğimiz gibi akuamarin taşı değerli mücevherlerde, takılarda, dekoratif eşyalarda ve madeni eserlerde çokça kullanılmıştır. Günümüzde de hem meditasyon sırasında hem spiritüel inançlarla hem de mücevher yapımındaki rolü oldukça büyüktür. 

Akuamarin Taşının Bakımı ve Arındırılması 

Akuamarin taşının sizinle daha uzun ömürlü olabilmesi için tüm takılarda olduğu gibi bir kese veya kutuda saklamanız takınız için daha iyi olacaktır. Günlük bakımında yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Tüm takılarımız çelik olduğu için temizliğinde başka herhangi bir kimyasala gerek kalmaz. 

Akuamarin taşının arındırılmasında ise birçok farklı arındırma yöntemleri vardır. Sizin için en uygun olanı taşınızın arındırılmasında seçebilirsiniz; 

 1. Tuzlu Su ile Arındırma: Bir kase suya bir kaşık deniz tuzu ekleyerek karıştırın. Akuamarin taşını bu karışımın içinde birkaç saat bekletin. Ardından iyice durulayarak temizleyin. 

 1. Akan Suda Arındırma: Akan dere, akarsu, şelale gibi su kaynaklarında taşı arındırma; eski enerjisini alıp götüreceği düşünülmektedir. Ayrıca taşınızı doğal elementlerle bir araya getirmek taşınız için çok faydalıdır. 

 1. Selenit ile Arındırma: Selenit, diğer taşların enerjilerini temizlemesiyle bilinen bir taştır. Akuamarin taşınızı selenit kristalinin yanına koyarak bir süre bekletebilirsiniz.  

 1. Ametist Taşı ile Arındırma: Akuamarin taşınızı ametist ile temas ettirmek her iki taşınızın da enerjilerini temizlemeye yardımcı olur. 

 1. Yanmış Tuz ve Kehribar ile Arındırma: Bir kap içinde yanmış tuz (kaya tuzu) ve birkaç parça kehribar kullanarak oluşturulan bu karışım, akuamarin taşını arındırmak için kullanılabilir. Akuamarin taşınızı bu karışımın içine koyun ve bir süre bekletin. 

Akuamarin Taşının Özellikleri 

 • Akuamarin, içsel dinginlik, huzur ve sükunetle ilişkilendirilir. 

 • Akuamarin taşıyan kişinin zihinsel açıdan denge bulmasına ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. 

 • İletişimde açıklık, doğruluk ve anlayışın güçlenmesine yardımcı olabilir. 

 • Renginden de anlaşılacağı gibi akuamarin taşı doğayla uyum, denge ve yaşam enerjisiyle ilişkilendirilir. 

Akuamarin Taşı Hangi Burcun Taşıdır 

Akuamarin taşı, deniz mavisine benzer tonlarıyla, balık burcunun su elementi ve hassas doğasıyla son derecede uyumludur. Ancak siz de yükselen burcunuza, kişisel özelliklerinize ve diğer parametrelere bakarak karar verebilirsiniz. Önemli olan taş sizinle iken size verdiği enerjisel uyumdur. 

Akuamarin Taşı Hangi Çakraya Etki Eder 

Akuamarin taşı genellikle boğaz çakrasıyla ilişkilendirilir. Meditasyon veya taşla çalışma pratiği sırasında akuamarin, boğaz çakrasının enerjisini dengelemek ve iyileştirmek amacıyla kullanılabilir. Ancak çakra taşlarının kullanımı kişisel tercihlerinize ve deneyimlerinize bağlıdır. 

Akuamarin Taşının Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır 

 1. Orijinal akuamarin genellikle açık mavi, deniz mavisi veya yeşilimsi mavi tonlarda olur. Çoğu taklit ürünlerde bu renk tonları zor taklit edilebilir.  

 1. Satın aldığınız kaynak bu noktada önemli bir rol oynar. 

 1. Fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Eğer bir akuamarin taşı değerinin çok altında bir fiyatta satılıyorsa; bu durum şüphe yaratır. 

 1. Taşınızdan numune vererek laboratuvar testleri yaptırabilirsiniz 

 1. Isı ve ışık reaksiyonu verebilir. Ancak bu testler uzmanlık gerektirir ve dikkatli olunması gerekir. 

Sitemizde yer alan akuamarin taşlarının her biri orijinallik konusunda incelikle araştırma yapılmış olup orijinallik konusunda herhangi bir şüphemiz yoktur. 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...