700 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!

Malahit Taşı

Tarih: 07.12.2023 22:33
Malahit Taşı

Malahit Taşı Nedir 

Malahit taşı, yeşil renkli içerisinde bol miktarda bakır karbonat bulunan bir mineraldir. Genellikle zümrüt yeşili ile zeytin yeşili arasında değişen yoğun bir yeşil renge sahiptir. Çizgileri ise açık renkli olabilir. Mohs sertlik ölçeğine göre 3,5-4 arasında değişir. Bu nedenle, diğer bazı taşlardan daha yumuşak bir yapıya sahiptir.  

Malahit Taşının Tarihsel Süreci 

Antik dönemlerde süs eşyası ve heykellerde kullanılmıştır. Mısırlılar özellikle malahiti göz taşı olarak değerlendirmişlerdir. Orta Çağ’da Avrupa’da kiliselerin iç dekorasyonunda ve kitap süslemelerinde kullanılmıştır. İlerleyen zamanlarda 19. yüzyılın sonlarına doğru, Art Nouveau tarzının etkisinin altında, malahit takıları ve süs eşyaları moda oldu. 

Malahit Taşının Kullanım Alanları 

Malahit eski zamanlarda daha çok heykel, dekorasyon ve mimari amaçla kullanılmış. Ancak 19. yüzyıldan günümüze değin takılarda ve süs eşyalarında da kullanılmaya başlandı. Malahitin tarih boyunca farklı kültürlerde estetik, kültürel ve metafizik bağlamlarda kullanımı, onun çok yönlü bir mineral olarak değerlendirilmesine neden olmuştur. 

Malahit Taşının Bakımı ve Arındırılması 

Malahit taşının sizinle daha uzun ömürlü olabilmesi için tüm takılarda olduğu gibi bir kese veya kutuda saklamanız takınız için daha iyi olacaktır. Günlük bakımında yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Tüm takılarımız çelik olduğu için temizliğinde başka herhangi bir kimyasala gerek kalmaz. 

Malahit taşının arındırılmasında ise birçok farklı arındırma yöntemleri vardır. Sizin için en uygun olanı taşınızın arındırılmasında seçebilirsiniz; 

 1. Tuzlu Su ile Arındırma: Soğuk tuzlu su içinde bir süre bekletmek, malahitin enerjisini temizleyebilir. Ancak bu yöntemi kullanırken deniz tuzunun miktarının çok olmaması ve taşınızı suyun içinde çok bırakmamanızı öneririz. 

 1. Akan Suda Arındırma: Akan dere, akarsu, şelale gibi su kaynaklarında taşı arındırma; eski enerjisini alıp götüreceği düşünülmektedir. Ayrıca taşınızı doğal elementlerle bir araya getirmek taşınız için çok faydalıdır.  

 1. Selenit ile Arındırma: Selenit, diğer taşların enerjilerini temizlemesiyle bilinen bir taştır. Malahit taşınızı selenit kristalinin yanına koyarak bir süre bekletebilirsiniz. 

 1. Tibet Kasesi veya Tingsha Çanları: Bu yöntemle taşı ses titreşimlerine maruz bırakarak olumsuz enerjileri dağıtabilirsiniz. 

 1. Güneş ve Ay Işığında Bekletme: Malahit taşınızı bir süre doğrudan güneş ve ay ışığına bırakarak olumsuz enerjisinden arındırabilirsiniz. Ancak güneş ışığına bırakırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü malahit ısı ve ışığa karşı hassas olabilir. Uzun süreli güneş ışığına maruziyetten kaçınmalısınız. 

DİKKAT: Malahit, bakır içerdiği için sert kimyasallardan etkilenebilir.  

Malahit Taşının Özellikleri 

 • Aurayı koruyarak negatif enerjilerin içeri girmesini engellemeye yardımcı olabilir. 

 • Malahit, zihinsel berraklık ve odaklanma yeteneğini arttırabilir. 

 • Duygusal denge oluşmasına yardımcı olabilir. 

 • Malahit taşı, içeriğindeki bol mineraller sayesinde fiziksel şifa süreçlerine destek olabilir. Özellikle kalp, karaciğer ve böbreklerle ilişkilendirilerek bu organların sağlığının devamını veya iyileşmesine katkıda bulunabileceği düşünülebilir. 

 • Duygusal yaraların iyileşmesine ve geçmiş travmaların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. 

 • Malahit, spiritüel rehberlik ve şifa enerjilerini çektiği düşünülür. Bu sebeple meditasyon ve ruhsal çalışmalarda kullanılarak daha derin bir bağlantı sağlamaya yardımcı olabilir. 

Malahit Taşı Hangi Burcun Taşıdır 

Malahit taşı genellikle terazi ve yengeç burcuyla ilişkilendirilir. Ancak astrolojik taşlar kişisel tercihlere ve inançlara dayandığından, herkes farklı taşlara bağlılık hissedebilir. 

Malahit Taşı Hangi Çakraya Etki Eder 

Malahit taşı kalp çakrası ile ilişkilendirilir. Kalp çakrası sevgi, şefkat, hoşgörü ve duygusal denge ile ilgili enerjileri dengelemeye odaklanır. Ancak çakra taşlarının kullanımı kişisel tercihlerinize ve deneyimlerinize bağlıdır. 

Malahit Taşının Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır 

 1. Satın aldığınız kaynak bu noktada önemli bir rol oynar. 

 1. Orijinal malahit taşı genellikle belirgin bir yeşil renge sahiptir ve karakteristik bir bantlama veya doku deseni gösterir. Ancak renk ve deseni çok kolayca taklit edilebileceğinden dolayı maalesef tek başına bir gösterge değildir. 

 1. Bazı malahitler ısı ve ışığa karşı hassas olabilir. Orijinal malahit, uzun süreli maruziyet sonucu renk değişiklikleri gösterebilir. Bu nedenle, taşı uzun süre güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınılmalıdır.  

 1. Fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Eğer bir malahit taşı değerinin çok altında bir fiyatta satılıyorsa; bu durum şüphe yaratır. 

 1. Taşınızdan numune vererek laboratuvar testleri yaptırabilirsiniz. 

Sitemizde yer alan malahit taşlarının her biri orijinallik konusunda incelikle araştırma yapılmış olup orijinallik konusunda herhangi bir şüphemiz yoktur. Malahit taşı hakkında daha fazla bilgi almak için whatsapp iletişim hattımıza veya mailden bizimle iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...