700 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!

Sitrin Taşı

Tarih: 09.12.2023 23:28
Sitrin Taşı
Sitrin Taşı Nedir
Halk arasında para taşı, zenginlik taşı olarak da bilinir. Sitrin taşı, doğada genellikle sarı renkte bulunan bir kuvarsın türüdür. Doğada genellikle ametistle birlikte bulunan sitrin, ısı ve radyasyonun etkisiyle mor renkli ametistin dönüşümüyle sonuçlanır. Mohs sertlik skalasındaki yeri 7’dir ve orta sertlikte bir mineraldir. Temel mineral bileşeni silikadır.

Sitrin Taşının Tarihsel Süreci
Sitrin taşının tarihsel süreci, antik çağlardan günümüze kadar uzanır. Antik çağlarda, çeşitli kültürlerde değerli taşlar genellikle sembolik anlamlara sahip olarak kullanılmıştır. Kuvars ailesine ait olan sitrin taşı, antik çağlardan itibaren mücevher yapımında kullanılmıştır. Ortaçağ'da, sitrin genellikle kraliyet mücevherlerinde ve taçlarda yerini almıştır. Rönesans döneminde, sitrin taşı çeşitli sanat ve dekoratif nesnelerde popüler hale geldi.

Sitrin Taşının Kullanım Alanları
Geçmişte sitrin taşı mücevherler dahil birçok alanda kullanılmıştır. Günümüzde ise sitrin taşı; mücevherlerde, dekoratif objelerde, alternatif tıp ve enerji çalışmalarında kullanılmaktadır.

Sitrin Taşının Bakımı ve Arındırılması
Sitrin taşının sizinle daha uzun ömürlü olabilmesi için tüm takılarda olduğu gibi bir kese veya kutuda saklamanız takınız için daha iyi olacaktır. Günlük bakımında yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Tüm takılarımız çelik olduğu için temizliğinde başka herhangi bir kimyasala gerek kalmaz.
Sitrin taşının arındırılmasında ise birçok farklı arındırma yöntemleri vardır. Sizin için en uygun olanı taşınızın arındırılmasında seçebilirsiniz;
1. Tuzlu Su ile Arındırma: Bir kase suya bir kaşık deniz tuzu ekleyerek karıştırın. Sitrin taşını bu karışımın içinde birkaç saat bekletin. Ardından iyice durulayarak temizleyin.
2. Akan Suda Arındırma: Akan dere, akarsu, şelale gibi su kaynaklarında taşı arındırma; eski enerjisini alıp götüreceği düşünülmektedir. Ayrıca taşınızı doğal elementlerle bir araya getirmek taşınız için çok faydalıdır.
3. Selenit ile Arındırma: Selenit, diğer taşların enerjilerini temizlemesiyle bilinen bir taştır. Sitrin taşınızı selenit kristalinin yanına koyarak bir süre bekletebilirsiniz.
4. Tibet Kasesi veya Tingsha Çanları: Bu yöntemle taşı ses titreşimlerine maruz bırakarak olumsuz enerjileri dağıtabilirsiniz.
5. Güneş ve Ay Işığında Bekletme: Sitrin taşınızı bir süre doğrudan güneş ve ay ışığına bırakarak olumsuz enerjisinden arındırabilirsiniz. Ancak güneş ışığına bırakırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü güneş ışığı doğal taşınızın rengini değiştirebileceğini unutmamalısınız.


Sitrin Taşının Özellikleri
• Yaşam enerjisini yükseltme amacıyla kullanabilir.
• Pek çok insanın bildiği üzere sitrinin diğer adı para taşıdır. Bundan dolayı sitrinin bir diğer özelliği bolluk ve zenginlik çekmedir.
• Sitrin, olumlu enerjiyi taşıdığı kişiye ve ortama çeker.
• Kişisel güç ve özgüveni artırma özellikleriyle bağdaştırabilir. Aynı zamanda kişisel enerji alanını güçlendirdiği ve koruduğuna inanılır.


Sitrin Taşı Hangi Burcun Taşıdır
Sitrin taşı genellikle başak ve akrep burçlarıyla ilişkilendirilir. Ancak siz de yükselen burcunuza, kişisel özelliklerinize ve diğer parametrelere bakarak karar verebilirsiniz. Önemli olan taş sizinle iken size verdiği enerjisel uyumdur.

Sitrin Taşı Hangi Çakraya Etki Eder
Sitrin taşı genellikle solar pleksus çakrasıyla ilişkilendirilir. Sitrinin bu çakradaki rolü enerjiyi dengeleme ve güçlendirme amacıyla kullanıldığına inanılan bir kristaldir. Ancak çakra taşlarının kullanımı kişisel tercihlerinize ve deneyimlerinize bağlıdır.

Sitrin Taşının Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır
1. Orijinal sitrin taşı genellikle sarı renkte olup şeffaf veya hafif opak olabilir. Eğer taşın rengi çok doygun veya çok soluksa bu şüphe uyandırabilir.
2. Doğal sitrin taşları genellikle içerisinde doğal çatlaklar veya belirgin içerikler içerir. Eğer taş çok mükemmel görünüyorsa, yapay işlemlerle müdahale edilmiş olabilir.
3. Satın aldığınız kaynağı araştırabilir, satıcıya detaylı sorular sorabilirsiniz.
4. Fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Eğer bir sitrin taşı değerinin çok altında bir fiyatta satılıyorsa; bu durum şüpheli olabilir.
5. Taşınızdan numune vererek laboratuvar testleri yaptırabilirsiniz.
Sitemizde yer alan sitrin taşlarının her biri orijinallik konusunda incelikle araştırma yapılmış olup orijinallik konusunda herhangi bir şüphemiz yoktur.


Sitrin taşı hakkında daha fazla bilgi almak için whatsapp iletişim hattımıza veya mailden bizimle iletişim sağlayabilirsiniz.
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...