700 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!

Kuvars

Tarih: 17.12.2023 21:42
Kuvars

Kuvars Nedir 

Kuvars, doğal bir mineral olan silisyum dioksitin kristal formudur. Sert, saydam veya yarı saydam olabilir ve çeşitli renklerde bulunabilir. Kuvarsın mohs sertlik ölçeğindeki sertlik derecesi 7’dir. Doğada, kuvars genellikle granit gibi magmatik kayalarda, şist veya kumtaşı gibi metamorfik kayalarda, ayrıca kum ve çakıl gibi sedimentlerde bulunabilir. Bu farklı oluşum süreçleri, çeşitli ortamlarda kuvarsın farklı tiplerini oluşturur. 

Kuvars Taşının Çeşitleri 

 1. Gül kuvars: Pembe renkteki bu kuvars türü, dekoratif amaçlar için tercih edilir ve sevgi taşı olarak bilinir. 

 1. Milo (kristal) kuvarsı: Saydam veya yarı saydam olabilen, genellikle pembe, sarı veya kahverengi renklere sahip bir kuvars türüdür. 

 1. Ametist: Mor renkli bir kuvars türüdür ve genellikle takı yapımında kullanılır. 

 1. Rutil Kuvars: İçinde iğne benzeri rutile minerali içeren bu kuvars türü, içerdiği ince teller nedeniyle özel bir görünüme sahiptir. 

 1. Sitrin: Sarı renk tonlarına sahip olan sitrin, ticari olarak genellikletakı tasarımında kullanılır. 

 1. Dumanlı kuvars: Gri, kahverengi veya siyah tonlarında olan bu kuvars türü, içerdiği doğal radyoaktif elementler nedeniyle renk alır. 

 1. Aventurin: Genellikle yeşil renkte olup içinde parlak metalik partiküller içeren bir kuvars türüdür.  

Kuvarsın birçok çeşidi doğada farklı koşullar altında oluşur ve bu nedenle geniş bir renk ve desen çeşitliliğine sahiptir. 

Kuvars Taşının Tarihsel Süreci 

İnsanlar tarafından ilkel aletlerin yapımında kullanılmış olabilir. Ancak bu döneme dair çok spesifik bilgiler yoktur. Antik çağlardaysa, özellikle Mısırlılar ve Romalılar, kuvarstan yapılmış süs eşyalarını ve takıları kullanmışlardır. Orta çağ boyunca, kuvars özellikle dekoratif amaçlarla kullanılmıştır. Mücevherat yapımında ve saraylardaki süslemelerde tercih edilmiştir. Rönesans dönemiyle birlikte mineraloji ve jeolojiye olan ilgi arttı. Kuvarsın kristal formu bilim dünyasında daha fazla ilgi arttı. İlerleyen dönemde kuvarsın endüstriyel kullanımı arttı. Cam, seramik, elektronik ve optik sektörlerinde kullanıldı. 

Kuvars Taşının Kullanım Alanları 

Kuvars, elektronik sektöründe zaman kontrolü sağlayan kristallerden inşaat malzemelerine, cam ve seramik üretiminden takı tasarımına kadar geniş bir kullanım alanına sahip çok yönlü bir mineraldir. Optik özellikleri nedeniyle optik endüstrisinde (lensler, prizmalar, optik cihazlar vb.) ve tıp alanında (laboratuvar cihazları ve ekipmanları) sıkça tercih edilir. Ayrıca enerji sektöründe katalizör olarak kullanılan kuvars kumu, hidrojen üretimi ve petrol rafinasyonu gibi süreçlerde önemli rol oynar. Kuvarsın doğal özellikleri, endüstri ve günlük yaşamda geniş bir uygulama yelpazesi sunmaktadır. 

Kuvars Taşının Bakımı ve Arındırılması 

Kuvars taşının sizinle daha uzun ömürlü olabilmesi için tüm takılarda olduğu gibi bir kese veya kutuda saklamanız takınız için daha iyi olacaktır. Günlük bakımında yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Tüm takılarımız çelik olduğu için temizliğinde başka herhangi bir kimyasala gerek kalmaz. 

Kuvars taşının arındırılmasında ise birçok farklı arındırma yöntemleri vardır. Sizin için en uygun olanı taşınızın arındırılmasında seçebilirsiniz; 

 1. Güneş veya Ay Işığına Bırakma: Kuvars kristallerini enerji temizliği için güneş ve ay ışığına koyabilirsiniz. Ancak, özellikle renkli kuvars türlerini çok fazla güneş ışığına bırakmak renk değişikliklerine yol açabilir. 

 1. Tuzlu Su ile Arındırma: Bir kase suya bir kaşık deniz tuzu ekleyerek karıştırın. Kuvars taşını bu karışımın içinde birkaç saat bekletin. Ardından iyice durulayarak temizleyin. 

 1. Akan Suda Arındırma: Akan dere, akarsu, şelale gibi su kaynaklarında taşı arındırma; eski enerjisini alıp götüreceği düşünülmektedir. Ayrıca taşınızı doğal elementlerle bir araya getirmek taşınız için çok faydalıdır. 

 1. Selenit ile Arındırma: Selenit, diğer taşların enerjilerini temizlemesiyle bilinen bir taştır. Kuvars taşınızı selenit kristalinin yanına koyarak bir süre bekletebilirsiniz. 

 1. Sisalarda Arındırma: Kuvarsları arındırmak için sık sık kullanılan bir diğer yöntem de tütsüleme veya şifalı bitki sisleri kullanmaktır. Adaçayı, lavanta veya beyaz kadife gibi bitkiler bu amaçla kullanılabilir. 

Kuvars Taşının Özellikleri 

Kuvars taşı birçok çeşidi olduğu için her çeşidinin farklı özellikleri bulunmaktadır. 

 • Ametist: Huzur, içsel keşif ve zihinsel netlik ile ilişkilendirilir. Ruhsal uyanış ve meditasyonu desteklemek amacıyla kullanılabilir.  

 • Gül Kuvars: Sevgi, duygusal şifa ve ilişkilerde uyum ile bağdaştırılır. Kalp çakrasını dengelemek ve açmak için kullanılabilir. 

 • Sitrin: Fiziksel enerjiyi artırma, bolluk ve zenginlikle ilişkilendirilir. Motivasyonu artırmak ve güçlü bir enerji alanı yaratmak için kullanılabilir. 

 • Rutil Kuvars: Bilgelik, berraklık ve anlayış ile bağlantılıdır. Duygusal temizlik ve pozitif enerjiyi çekmek için kullanılabilir. 

 • Dumanlı kuvars: Topraklama, negatif enerjilerden arınma ve spiritüel koruma sağlamak amacıyla kullanılabilir. 

 • Aventurin: Şans, bolluk ve başarı ile ilişkilendirilir. Yaratıcılığı artırmak ve yeni fırsatları çekmek amacıyla kullanılabilir. 

Bu özellikler, kuvarsın taşıdığı enerji veya frekansların belirli bir etki yaratma potansiyelini temsil eder. Herkesin bu taşları farklı şekillerde deneyimleyebileceğini ve kullanabileceğini unutmamak önemlidir. 

Kuvars Taşı Hangi Burcun Taşıdır 

Kuvars taşı, içinde birçok çeşit barındırdığından genel olarak tüm burçlar ile ilişkilidir. Gül kuvars; terazi ile, ametist; kova ve yayla, rutil kuvars; yengeç ile, sitrin; başak ve akrep ile, dumanlı kuvars; akrep ile, aventurin; koç ve terazi burcu ile ilişkilendirilir. Ancak siz de yükselen burcunuza, kişisel özelliklerinize ve diğer parametrelere bakarak karar verebilirsiniz. Önemli olan taş sizinle iken size verdiği enerjisel uyumdur. 

Kuvars Taşı Hangi Çakraya Etki Eder 

Kuvars, genellikle tüm çakralarla ilişkilendirilen bir taştır. Ancak, belirli renk ve türdeki kuvars çeşitleri, özellikle belirli çakralarla daha sık ilişkilendirilir. Örneğin ametist; taç çakra, gül kuvars; kalp çakra, sitrin ise güneş pleksus çakrası ile ilişkilendirilir. Ancak çakra taşlarının kullanımı kişisel tercihlerinize ve deneyimlerinize bağlıdır. 

Kuvars Taşının Orijinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır 

 1. Doğal kuvars kristalleri ham halinde genellikle belirgin bir altıgen prizma şeklinde olur. 

 1. Doğal kuvars genellikle içinde doğal mineral inclusions (katkı maddeleri) içerir. Bu inclusions, kuvarsın rengini, parlaklığını veya doku özelliklerini etkileyebilir. 

 1. Kuvarsın termal iletkenliği düşüktür.  

 1. Mohs sertlik ölçeğine göre 7 numaradadır ve camı çizebilir. Bu nedenle kuvars taşı, bir cam üzerinde çizilmez. 

 1. Satın aldığınız kaynağı araştırabilir, satıcıya detaylı sorular sorabilirsiniz. 

 1. Taşınızdan numune vererek laboratuvar testleri yaptırabilirsiniz. 

Sitemizde yer alan kuvars taşlarının her biri orijinallik konusunda incelikle araştırma yapılmış olup orijinallik konusunda herhangi bir şüphemiz yoktur. 

Kuvars taşı hakkında daha fazla bilgi almak için whatsapp iletişim hattımıza veya mailden bizimle iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...